Sahne aydınlatması nedir ? Sahne Aydınlatması nasıl yapılır ?

sahne aydınlatması

Sahne aydınlatması; opera, dans, tiyatro, konser ve diğer sahne sanatları üretimi için gerekli bir sahne sanatıdır. Sahne aydınlatma, sahne performanslarında, olmazsa olmazlardandır diyebiliriz. Sahne ruhunu ve duygusunu vurgulamak, coşkuyu ve hüznü yansıtmak, karakteri veya sahneyi öne çıkarmak, insanların odak noktalarını yönetmekte kullanılır.

Günümüzde temel aydınlatmaya ek olarak, modern sahne aydınlatmalarında lazerler ve sis makineleri gibi özel efektler de kullanılmaktadır. Sahne aydınlatmalarında çalışanlara ise aydınlatma teknisyeni ve tasarımcısı denmektedir. Ayrıca bir mühendislik dalı olmamasına rağmen çeşitli mühendislik alanlarında da kendilerini bu alanda uzmanlaştıran mühendisler yada farklı bölümlerden mezun insanlar bulunmaktadır.

Sahne Aydınlatması Nasıl Yapılır ?

Sahne aydınlatma için kullanılan gereçler, kablolama, konumlandırma, dimmerler, kontrolörler, aydınlatma cihazları gibi gereçlerden oluşur. Bu gereçleri en çok fuarlarda, konserlerde, tv yayınlarında, film ve dizilerde, fotoğraf stüdyolarında, tiyatrolarda rastlarsınız.

Detaylı bilgi için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WHATSAPP CONTACT